През зимата организмът ни се нуждае от много повече енергия, за да може да поддържа топлина на тялото. Освен това се нуждаем и от храни, които да поддържат нашата имунна система. По този начин се предпазваме от различните видове вируси. Най-важно е да приемаме достатъчно витамини и минерали.
– Магнезий – това е един от на-разпространените химични елементи, който участва в най-много ензимни реакции. Това е и причината той да бъде толкова важен за поддържане на здравето. Най-често можем да си го добавим от зърнените храни, ядките, семената, от кафето и спанака. Тъмният шоколад, бананите и ечемикът също са богат източник на магнезий.
– Цинк – него можем да си набавим от тиквените семки, месото и морската храна. Цинкът спомага за поддържане на имунната система на организма и предотвратяване на настинки;
/В, С и D3/ – всичките тези витамини поддържат имунитета на организма и подобряват физическото състояние на организма. Такива витамини можем да си набавим от червеното месо, рибата, бобовите растения, млякото, черния дроб, черния хляб, ядките и др.
За да сте в добро настроение през зимни месеци добре да се консумират оранжеви храни. Цвета им подсказва за полезните вещества в тях. Оранжевите храни подобряват настроението, стимулира желанието за работа и зарежда с енергия. Такива са: портокали, мандарини, райски ябълки и няма да се депресирате през зимата.
Червено цвекло – цвеклото е витаминна бомба, която се бори с почти всички заболявания. В 100 г цвекло се съдържат 44 калории, средно 88% вода, 1,2% белтъчини, 9,3% въглехидрати, 0,9% минерални соли (калий, калций, фосфор, желязо, сяра, йод), малки количества витамин С, каротин, витамини В1, В2 и В12. Наличието на калиеви соли, сяра, фосфор и магнезий ускорява процесите на обмяна на веществата в организма.
Тиквата – Тиквата съдържа голямо количество пектин, който помага за изчистване на дебелото черво и намаля нивото на холестерола. Тя е много полезна при възстановяване на организма след прекарани тежки заболявания. Поради ниската си калоричност (около 17 калории в 100 г), се препоръчва на хора с наднормено тегло, а диабетиците могат да приемат по 500 г варена или 300 г печена тиква дневно.
Шипка – Шипката е шампион по съдържание на витамин С (от 400 до 2000 мг на 100 г сушени плодове) и източник на вит. Р или така наречения С-комплекс. Това са веществата рутин, биофлавоноиди, хесперидин и цитрин, предпазващи витамин С. Заедно с витамин Р обаче, той става устойчив и укрепват капилярите, повишават защитните сили на организма и предпазват от лесната поява на синини.
Кестени – Кестените имат богато съдържание на витамини, минерали и микроелементи. В тях се съдържат витамините С, РР, В1, В2 и А. От минералните соли се срещат предимно калий, фосфор, магнезий и калий. От микроелементите най-значими са количествата на мед, флуор и силиций. Варените или печени кестени са с богато съдържание на танин и пектин. Кумаринът в кестените предпазват от склероза на съдовете. Смята се, че кестените подобряват кръвообращението, действат противовъзпалително и болкоуспокояващо, влияят добре на сърцето, храносмилателната система, лекуват рани, изгаряния, подагра, действат антитуморно.
Черен бъз – През зимните дни извлекът от плодовете на бъза действа общо укрепващо на организма, подкрепяйки имунната и кръвотворната система. Много добре влияе при простуда, хрема, ангина, кашлица, също така при невралгии, повлиява благотворно отделителната система. Богатството на антоцианови съединения, пектин и целулоза обуславя силния му антиоксидантен ефект и ролята му в извличането на тежки метали и радиоактивни изотопи от организма.
Райска ябълка – Тя съчетава в себе си полезните свойства на зеленчуците и наситената сладост на плодовете. Освен витамин С и фибри, в нея се съдържат много калий и магнезий, които са полезни за сърцето, каротин – за очите, и ликопен – най-силният природен борец срещу рака.
Чесънът – срещу грип. Той се справя в борбата срещу грипни и други вируси. Действието на чесъна срещу вирусите се дължи на алицина в него, който стимулира образуването на бели кръвни клетки. Хапвайте по скилидка-две чесън вечер, верни са препоръките на старите хора за силата на този естествен продукт срещу грип.
Нар – Може да го консумирате самостоятелно или пък като добавка в салатите. В половин чаша семена от нар се съдържат 70 калории, 16 грама въглехидрати и 3.5 грама фибри. Освен това този екзотичен плод е богат на фолиева киселина, витамини, антиоксиданти и антоцианини.
Моркови – Главното достойнство на морковите са витамините: Каротин (провитамин А), витамините B1, B2, РР, С. Съдържат още и много ензими, етерични масла, терпени, кумарини, минерални вещества – калий, натрий, калций, магнезий, фосфор, йод, желязо и микроелементите манган и мед, които участват в енергийните и метаболитни процеси на клетката. Морковите съдържат и малки количества ценни, незаменими аминокиселини.
Гъби – Гъбите са нискокалорична храна, богата на фибри и с ниско съдържание на натрий. Те не съдържат холестерол и имат минимално количество мазнини и са идеални за здравословна диета с ограничаване приема на мазнини. Цялостната хранителна структура на гъбите е много важна за доброто здраве и контрола на телесните мазнини.
Авокадо – авокадото е много полезно то е първенец по съдържание на вещества, които влияят благотворно върху функционирането на черния дроб. Мазнините, които в авокадото достигат до 30%, се състоят предимно от Омега 9 и в по-малки количества Омега – 3 и Омега – 6, които влияят положително на сърдечно-съдовата система и способстват за подобряване на липидния профил – понижават нивото на „лошия холестерол” и повишават „добрия”.
Цитрусови плодове – цитрусови плодове са с високото съдържание на вит. С /аскорбинова киселина/, който укрепва имунитета – защитната система и участва в редица важни биохимични процеси в клетката. Най-известната му роля е като антиоксидант – предпазва от разрушителното действие на свободни радикали, вируси, бактерии, токсични вещества и в производството на колаген, с което поддържа кожата свежа и предпазва от бръчки, поддържа еластични стените на съдовете и сухожилията. Може да помогне в защитата срещу рак на хранопровода, устата, стомаха, панкреаса и може би на матката, дебелото черво и гърдата. Помага в неутрализирането на нитритите (консерванти в храни като хотдога и вакуумираните нарязани месни мезета) и нитратите (обикновено съдържащи се в питейната вода и някои зеленчуци).
Канела – Канелата е популярна подправка, която много хора прибавят към баницата с тиква, кафето си или горещия си шоколад. Тя е богата на калций, фибри, желязо, флаваноли, манган, както и някои мощни антиоксиданти. Канелата подобрява мозъчната функция, действа добре на сърцето и помага за свалянето на излишни килограми.
Сладки картофи – Когато се консумират с мярка, сладките картофи са перфектна храна за зимния сезон. Те са богати на антиоксиданти и бета каротин, който защитава клетките на тялото. Сладките картофи съдържат въглехидрати, фибри, желязо, калий, витамин В 6 и още други полезни за организма хранителни вещества.
автор: Гена Живкова-Чолакова
Последни коментари