Методът за концентрация на Леонардо да Винчи работи по-добре от консултация с психолог.
Да сте творец означава не само да рисувате картини или да свирите на инструменти – творчеството може да присъства в начина, по който вземате решения всеки ден!
Когато твори, човек се изпълва с енергия, ентусиазъм и идеи. Смята се, че творчеството лекува душата на човека и повдига духа му. Ключът към творчеството на всеки са емоциите. Те обрисуват вътрешният свят, личната картина на всеки.
„Емоциите са боите на душата. Те са прекрасни и зрелищни. Когато не изпитваш нищо, светът става скучен и безцветен.“
Уилям Пол Йънг
Емоцията обозначава чувството и свързаните с него мисли, психологически и биологични състояния, както и обусловената от него склонност към едно или друго действие. Има стотици емоции, всяка със свои нюанси, варианти, мутации и изменения. Всъщност съществуват много
повече емоции, отколкото думи за тях.
Категории на емоциите:
- Гняв: бяс, възмущение, яд, отчаяние, ярост, раздразнение, язвителност, жлъчност, враждебност, неприязън, ненавист, а като крайно състояние – патологична омраза и склонност към насилие.
- Тъга: мъка, траур, безрадостност, мрачно настроение, меланхолия, самосъжаление, самота, чувство за отхвърляне, отчаяние, а в патологични случаи – тежка депресия.
- Страх: тревожност, притеснение, нервност, загриженост, смайване, ужас, недоверчивост, предпазливост, опасения, раздразнителност, напатологично ниво – фобия и паника.
- Радост: щастие, наслада, облекчение, удовлетворение, блаженство, удоволствие, забавление, гордост, чувствена наслада, тръпка, благодарност, вълнение, еуфория, екстаз, в патологични състояния – мания.
- Любов: приемане, приятелски чувства, доверие, мило отношение, афинитет, отдаване, обожание, очарование.
- Изненада: шок, удивление, учудване, смайване, слисване.
- Отвращение: презрение, отхвърляне, присмех, ненавист, отблъскване.
- Срам: вина, притеснение, мъка, угризения, унижение, съжаление, сподавяне, огорчение, покруса, разкаяние.
Леонардо да Винчи е не само знаменит италиански архитект, изобретател, инженер, скулптор и художник от епохата на Ренесанса, но оказва се, и чудесен психолог. Освен, че създава прекрасни творби и изобретения изпреварили времето си, той се занимава и с психология, като разработва арт терапии и методи за лечение и уравновесяване на емоциите (състоянията до които водят) и оптималното време за сън, така, че денонощието да бъде разпределен най-удачно и времето да стига за всичко.
Арт терапия – Художествената терапия или арт – терапия е техника за подобряване на психическото състояние, самоосъзнаването и психотерапевтична корекция с помощта на художественото творчество.
Арт терапията е много популярен метод, използван от психолози и психотерапевти. Важно е всеки човек, независимо и без помощта на специалисти да може да се занимава с арт терапия, която помага да се отпуснете и облекчите напрежението, да освободите натрупаната енергия, да изразявате своето вътрешно състояние и да го подобрявате.
Метод на Леонардо Да Винчи за сваляне на стреса от разума, нервите и психиката:
- Когато сте уморени, съзнанието блокира, това е естествен механизъм на организмът да ви покаже, че е време то да почива, претоварило се е и отказва да работи и функционира на 100 процента . Едно от нещата които чисто визуално, успокояват и релаксират ума ви са цветята. Когато сте изморен, рисувайте цветя. Това ще ви помогне да подредите мислите си и да успокоите съзнанието си. Или гледайте снимки или картини с цветя, това също помага, но метода работи по добре когато ги рисувате, та дори и с прост химикал на хвърчащ лист.
- Когато сте ядосани, чертайте линии. Прави, извити… каквито ви се иска. Гнева е състояние при което организма започва да работи на форсмажорни обстоятелства, напомня тялото с допамин и е необходимо енергията да бъде изразходена максимално бързо. Ако не ви се върши физическа работа, то рисуването на линии са чудесен подсъзнателен заместител.
- Когато ви боли. Когато изпитвате физическа или емоционална болка започнете да редите пъзел. Заниманието ще отвлече вниманието ви в друга посока и ще можете по-лесно да се абстрахирате от дискомфорта, който изпитвате. По същият начин действа моделирането с глина, пластелин или саденето на цветя.
- Когато скучаете, оцветявайте, най-добре организмът се чувства просто да оцветява дадено изображение или пространство с цветовете които пъвосигнално ви дойдат на ум. Не случайно когато децата скучаят интуитивно хващат боичките и по свой вкус оцветяват предметите и стените край тях.
Символика на цветовете:
- Червено – сила, енергия, страст
- Розово – любов, интуиция, женственост
- Оранжево – креативност, трансформация, самосъзнание
- Жълто – учене, мъдрост, смях, щастие
- Зелено – лечение на физическото тяло, повишаване на психичната сила, любов и грижа за природата и животните
- Синьо – емоционално лечение, медитация, постигане на вътрешен мир
- Лилаво – душевност
- Бяло – духовна концентрация
- Черно – мистерия, индивидуалност, способност да се погледне на живота и проблемите в дълбочина
- Ако сте тъжни, изобразявайте дъги използвайте всички възможни цветове. Според цветотерапията, и множество изследвания в тази сфера, спектъра на световете съдържа необходимата сила подсъзнателно да зареди настроението и да го уравновеси. Според поверията, дъгата е символ пътят и връзката между небето и земята. Тя е и своеобразен мост, който поставяли боговете, за да свържат техния и нашия земен свят:
– В Библията се разказва как Бог я дава в знак на завет, че никога повече няма да изтреби човечеството чрез вода.
– Пигмеите от Централна Африка вярват, че Бог им показва добронамереността си посредством дъгата.
– А хората от племето Догони считат дъгата за пътят на Небесния Овен от небето до земята. –
– Според древногръцките митове и легенди, дъгата е символ на Хермес – бързият вестоносец на боговете, символизиращ отношенията между небето и земята, между хората и висшите сили.
– В Китай обединението от цветовете на дъгата се свързва с ИН-ЯН, знакът за хармония и плодородие, мъжкото и женското начало.
– В Индия и Месопотамия седемте цвята на дъгата се разглеждат като символи на 7-те небеса.
– В Тибет дъгата е олицетворение на душата, издигаща се към небето.
– Според други поверия, когато небесната вода свършила, дъгата се появила, за да вземе вода от земята.
– Траките по цветовете на дъгата предсказват каква ще е реколтата.
- Когато изпитвате страх, организма ви автоматично свива кръвоносните съдове и дори и да не осъзнавате се вцепенява. Един от методите подходящ за преодоляването му е плетенето. На психическа основа то помага (несъзнателно) да се чувстваме по-спокойни и сигурни. Всяка бримка представлява вид възел. Когато възлите се навързват един по един, сякаш връзват всеки страх с множество въжета. Това успокоява съзнанието, отпуска кръвоносните съдове и организмът може отново да функционира нормално. Плетете макраме, дрехи, аксесоари или правете апликации на тъкани
- Ако сте притеснени или се тревожите, най-удачното нещо е да направите кукла или аксесоар за домът.
- Когато изпитвате възмущение или сте развълнуван. В ежедневието сме изложени на стресови ситуации, които влияят на психиката ни. Когато сме напрегнати е препоръчително да рисуваме една определена форма в различни големини, но винаги еднаква или е подходящо да късате хартия на малки парченца.
- Неспокойни ли сте и угрижени? Ако се безпокоите – правете оригами. След това може да ги запазите и да си направите 3D картина, която да краси вашия дом.
- Ако си напрегнат – чертай спирали и възли.
- Ако искаш да си спомниш нещо или изпитваш носталгия . Носталгията е неприятно чувство, но не и необратимо. Усетите ли, че ви обзема подобно чувство – нарисувайте лабиринт.
- Ако изпитвате разочарование за вас най-подходящо е да копирай картина, която харесвате.
- Когато човек изпитва отчаяние е подходящо да си представете си как бихте могла да излезете от това състояние. Визуализирайте себе си щастлив и изобразете представите си на лист хартия. Начертайте пътища до успеха.
- Ако сте объркани и трябва да трябва да разберете нещо подходящо е да се рисува мандала. В превод от санскрит мандала означава „кръг“. Тя е символ на целостта и представлява космическа диаграма, която ни напомня на нашата връзка с безкрайността на вселената, всичко, отвъд материалното и духовното. Мандалите имат много и различни приложения. Най-често се използват за релаксация или постигане на вътрешен мир. Целта на мандалата е да „приспи“ съзнанието ви и да помогне на креативното полукълбо на мозъка да заработи. Обикновено креативното полукълбо се намира интуицията, творчеството и т.н. Рисуването на собствена мандала дава отговори на дадени въпроси.
- В моменти когато изпитваме безсилие и е необходимо бързо да възстановиш силите и тонуса си е подходящо да се рисуват пейзажи. Разходката сред природата, идеята за природа, рисуването на пейзаж, успокоява съзнанието и връща силата и енергията.
- Ако изпитвате разочарование и искате да разберете чувствата си , най-добрият начин да се отърсите от неприятното чувство е да възпроизведете портрет на любим за вас човек. Личност, която ви носи радост и утеха или да се опитате да нарисувате себе си – автопортрет.
- Ако е важно е да запомните нещо е подходящо да рисувате цветни петна.
- Ако е важно да систематизиране на мислите, чертайте пчелни пити или рисувай квадрати.
- Ако искаш да разбереш себе си и своите желания . В подобно състояние е добре да се заемете например с колаж.
- Ако е важно е да се съсредоточиш върху мислите си – рисувай с точки.
- Когато ви предстои да вземем важно решение за да намерите най-добрия начин за излизане от ситуацията е подходящо да чертай вълни и/или кръгове. Така ще отпуснем съзнанието си, давайки му възможността да гледа по-ясно над нещата.
- Ако се чувствате „залепнали“ или, „затънали“ и трябва да продължиш напред – рисувай спирали.
- Ако искаш да се концентрираш върху целта си – рисувай решетки и мишени.
Леонардо да Винчи и полифазният сън
Леонардо се нуждаел от много време, за да реализира идеите си. Затова решил да се оптимизира времето си за сън и почивка и започнал да прилага и прави експерименти.
На всеки 4 часа той спял по 15 минути. Това прави сумарното време за сън в едно денонощие 1 час и 30 минути и му дава 6 часа повече, за да твори. Следвайки този режим, великият художник си спечелва 20 продуктивни години повече. Леонардо да Винчи практикувал полифазният сън в продължение на години, без изобщо да се чувства уморен.
Всеизвестен факт е, че най-ползотворното време за работа е след събуждането от сън. Тогава човешкият капацитет за полагане на труд е особено голям. Взимането на почивка на всеки четири часа, от една страна, увеличава времето за работа, а от друг страна, повишава трудоспособността на човек. За първи път т.нар. полифазен сън се практикува от Леонардо да Винчи, но с течение на времето се появяват и други разновидности.
- Методът Сиеста – 5 часа сън през нощта и час и половина следобедна дрямка.
- Методът Дъевримен – около 3 часа сън през нощта и 20-минутна следобедна дрямка.
- Методът Димаскион – на всеки 6 часа 30 минути сън.
- Методът Уберман – на всеки 4 часа около 20 минути сън.
- Методът на Тесла – 2 часа сън през нощта и 20-минутна следобедна дрямка.
И все пак не забравяйте, че организмът на всеки човек е индивидуален и отнема време, за да разберете кой от методите е най-подходящ за него. Методът в който се чувствате най-здравословно е най-добър и подходящ за вашият организъм.
Ако решите да опитате този начин на спане, избягвайте да шофирате и да вземате важни решения, докато не се убедите, че намаляването на съня ви няма никакви нежелани ефекти.
Автор: Гена Живкова-Чолакова
Последни коментари